Ezek a magas vérnyomás tünetei
A magas vérnyomás meghatározása
A vérnyomás az a nyomás, amelyet a szív és az artériák fejtenek ki, hogy a vért továbbítani tudják a testben. Magas vérnyomás akkor alakul ki, amikor az artériák falára olyan nyomás feszül, amely meghaladja a normális értéket. Amennyiben az erek nem tágulnak ki kellő mértékben, úgy a vér szállítása is nehézkessé válik, így a szívnek még több vért kell ahhoz pumpálnia, hogy a vért mozgassa, ez azonban a vérnyomás emelkedésével jár együtt. A megemelkedett vérnyomás nem csak az erek falát, hanem a szívet is károsítja, ez pedig különböző betegségek kialakulásához vezethet. Ilyen betegség a szívinfarktus, a stroke, a perifériás érbetegség, vagy más néven érszűkület, illetve a szívelégtelenség.
Milyen érték jelzi a magas vérnyomást?
A normális vérnyomás 120/80 Hgmm alatt van, vagyis ez az optimális érték. A normál tartományba a 135/85-ös érték tartozik, míg magas vérnyomásról akkor beszélünk, amikor a diasztolés és a szisztolés értékek is megemelkednek, azaz a szisztolés érték 140, míg a diasztolés érték 90 fölé emelkedik.
Kiket veszélyeztet a magas vérnyomás?
A magyar lakosság egyik nagy problémája az elhízás. Az elhízás és a magas vérnyomás pedig szorosan összefügg egymással. A 45 év fölöttiek körében egyre gyakoribb a magas vérnyomás problémája. 65 éves korig elsősorban a férfiak problémája, de 65 éves kor fölött egyre több nő is szenved ebben a betegségben. Ennek nem más az oka, mint a menopauza, amikor is az ösztrogén, védő szerepe megszűnik, így egyre több nő szenved valamilyen szív - és érrendszeri problémában. A cukorbetegek esetében is megnő a magas vérnyomás kockázata.
A magas vérnyomás tünetei és jelei
A magas vérnyomást néma gyilkosnak is nevezik, hiszen sokáig semmilyen tünetet nem produkál. Azonban, ha a magas vérnyomás sokáig kezeletlen marad, úgy károsíthatja a szívet, a tüdőt, az agyat és a vesét. A magas vérnyomás mindezt észrevétlenül teszi, anélkül, hogy bármilyen tünetet okozna. Aztán később a tünetek is megjelennek, mint például a fejfájás, látási gondok, mellkasi problémák, állandó fáradtság, szabálytalan szívverés, nehézlégzés.
A magas vérnyomás kiváltó okai
Számos tényezőt okolhatunk a magas vérnyomás kialakulásáért. Ilyen tényező a dohányzás, a túlsúly, az elhízás, az inaktív életmód, a stressz, a mértéktelen alkoholfogyasztás, a magas só-bevitel, a genetikai tényezők, az életkor, a krónikus vesebetegség, a pajzsmirigy - és mellékvese gondok.
Az életmódváltás, a kezdeti stádiumban sikeresen kezeli a magas vérnyomást, illetve a mérsékelt testmozgás azok számára is javasolható, akik már szenvednek ettől a betegségtől. Az egészséges táplálkozás, a dohányzás abbahagyása és a stressz csökkentése, mind-mind elősegíti a magas vérnyomás csökkenését.